Основні показники розвитку фармацевтичної промисловості України, Детальна інформація

Основні показники розвитку фармацевтичної промисловості України
Тип документу: Реферат
Сторінок: 1
Предмет: Медицина, БЖД
Автор: Олексій
Розмір: 76.4
Скачувань: 1156
Основні показники розвитку фармацевтичної промисловості України

Колегія МОЗ на своєму розширеному засіданні 21 грудня розглянула стан і перспективи розвитку фармацевтичної промисловості в Україні. В умовах зростання фармацевтичної складової у забезпеченні здоров’я нації об’єктивна і повна інформація про виробництво лікарських засобів необхідна для своєчасного прийняття політичних і стратегічних рішень як на державному, так і на регіональних рівнях. Нинішня колегія МОЗ була покликана зробити аналітичний огляд стану фармацевтичної промисловості, конкретизувати найближчі й віддалені цілі, утвердитися у системній стратегії галузі. Про стан та перспективи розвитку фармацевтичної промисловості в Україні доповідали провідні спеціалісти фармацевтичної галузі й міністерства охорони здоров’я.

Пропонуємо виклад доповіді заступника державного секретаря Міністерства охорони здоров’я України, голови Державного департаменту з контролю за якістю, безпекою та виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення Олександра Коротка.

Остаточні підсумки будуть відомі після опрацювання всіх даних у січні наступного року, але вже сьогодні можна стверджувати: фармацевтична сфера України зараз - сформована структура, що має всі складові, необхідні для її самореалізації.

Ядром фармацевтичної сфери є вітчизняне виробництво лікарських засобів, що динамічно розвивається. Питома вага медико-біологічного виробничого комплексу в загальних обсягах промислового виробництва України на початку 2000 року становила 0,9%. На сьогодні цей показник перевищує 1,1%.

Фармацевтична промисловість України - це 160 суб’єктів підприємницької діяльності, що мають ліцензії на виробництво лікарських засобів.

За формою власності виробники лікарських засобів в Україні поділені на державні - 29 (18%), колективні - 123 (77%) і приватні - 8 (5%).

Двадцять два виробники виготовляють 85% від загального обсягу вітчизняної продукції і основний асортимент вітчизняних ліків, займають провідне місце в політиці технічного переозброєння, розробки і впровадження у виробництво нових препаратів.

У ряду основних виробників лікарських засобів в Україні - ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» (14,9% загального обсягу вітчизняного виробництва в грошовому вираженні), АТ «Київмедпрепарат» (14,4%), АТ «ФФ «Здоров’я» (12,9%), АТ «Фармак» (11%), АТ «Борщагівський ХФЗ» (7,6%), АТЗТ «Індар» (5,4%), ДП «Біостимулятор» (4,9%), АТ «Галичфарм» (3,9%), АТ «Київський вітамінний завод» (3,5%), Дослідний завод ДНЦЛЗ (3,3%).

Серед традиційних виробників лікарських засобів є підприємства, що виробляють наркотичні лікарські засоби у формі розчинів для ін’єкцій (ДФП «Здоров’я народу», м. Харків) та психотропні препарати (ДП «Біостимулятор», м. Одеса). Відповідно до прийнятого у 1999 році Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» та з виходом ліцензійних умов коло виробників психотропних препаратів розшириться (ЗАТ «ФФ «Дарниця», ВАТ «Фармак», ВАТ «Галичфарм», ВАТ «ФФ «Здоров’я»).

Традиційну номенклатуру медикаментів (водні та водно-спиртові розчини, краплі, настоянки, мазі) виробляють фармацевтичні фабрики. За основними критеріями (зростання рівня технології виробництва, забезпечення його нормативно-аналітичною та технологічною документацією) провідними є Тернопільська, Артемівська та Київська фармацевтичні фабрики. За роки незалежності на ринок виробників лікарських засобів вийшли нові підприємства з високим рівнем технологічного та технічного забезпечення. Серед них: ЗАТ «Індар», ВАТ «Стиролфарм» концерну «Стирол», Концерн «Грамед», СП «Сперко Україна», АТ «Лекхім Харків» та інші, а також виробники оригінальних препаратів на основі лікарської рослинної сировини, продуктів бджільництва, гомеопатичних препаратів (ТОВ «ЕЙМ», ТОВ «Апітек», ТОВ «Арніка») і такі, що здійснюють синтез нових для України хімічних субстанцій (СП «Інтерхім», НДІ «Хімтехнологія», НВФ «Мікрохім») та фасування продукції з in bulk (ТОВ «У-Фарма», ТОВ «Відродження ЛТД»).

Фармацевтична промисловість України сьогодні володіє достатніми проектними потужностями випуску лікарських засобів, оновлює технології виробництва, створює наукові центри з розробки та впровадження нових лікарських засобів. Такі центри вже діють на базі НВЦ «Борщагівський ХФЗ», СП «Інтерхім», ВАТ «Фармак», ВАТ «Стиролфарм». І це тільки початок стратегічних змін у системі розробки та впровадження нових лікарських засобів.

ом. За 10 місяців 2001 року цей показник збільшився ще на 16,8%. За 11 місяців 2001 року обсяг фармацевтичного виробництва досяг 1,56 млрд. грн., що у фактичних цінах в 1,2 рази більше, ніж за відповідний період 2000 року; обсяги виробництва на медичних підприємствах, порівняно з відповідним періодом 2000 року, збільшились на 17,2%, у тому числі на фармацевтичних підприємствах - на 15,5%. Приріст обсягів виробництва промислової продукції України за аналогічний період становить 15,4%.

При збереженні вищезазначених темпів розвитку до кінця поточного року обсяги виробництва продукції медичної промисловості у порівняльних цінах можуть досягти 1,6 млрд. грн., а фармацевтичного виробництва - 1,4 млрд. гривень.

За 1998-2000 роки на вітчизняних підприємствах за їх власні кошти впроваджено 271 лікарський препарат. До кінця року заплановано впровадити у виробництво ще 19 препаратів.

Стосовно повноти асортименту ліків вітчизняного виробництва, то тут провідні позиції займають ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», ВАТ «Фармацевтична фірма «Здоров’я», ВАТ «Фармак», ЗАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ», АТ «Галичфарм», АТ «Київмедпрепарат», ДП «Дослідний завод ДНЦЛЗ», ДАК «Укрмедпром».

Номенклатура вітчизняних лікарських засобів охоплює 22 фармакотерапевтичні групи. А випуск препаратів у різних формах дає можливість коригувати лікувальний процес з урахуванням фізіологічних особливостей пацієнта. Сьогодні наявність на ринку України понад 40 форм випуску лікарських засобів дає можливість вибору як лікарям, так і споживачам.

Структура виробництва готових лікарських засобів включає майже всі лікарські форми, які має світова фармацевтична промисловість.

Збільшується кількість виробництв лікарських форм, що є традиційними для вітчизняної промисловості, а також освоюються нові.

Серед 257 зареєстрованих в Україні імунобіологічних препаратів 109 - вітчизняного виробництва. Обсяг виробництва всієї української фармацевтичної галузі у 2000 році становив 260 млн. дол. Для порівняння - річний обсяг виробництва лікарських засобів фірми «Гедеон Ріхтер» (Угорщина) становить 250 млн. дол. США, «ІСN» (Росія) - 175 млн. доларів США.

Обсяг внутрішнього ринку фармацевтичної продукції у 2001 році досяг 3,5 млрд. грн., виробів медичного призначення - 3,7 млрд. гривень.

Співвідношення ліків іноземного та вітчизняного виробництва на внутрішньому ринку у вартісному вираженні склалося на рівні 54/46 %.

Серед зарубіжних лікарських засобів превалюють препарати, що походять з Німеччини, Індії, Польщі, Франції, Угорщини, Швейцарії, Словенії, Великої Британії, Італії, Чехії, США, Австрії, Бельгії. За січень-вересень 2001 року обсяг імпорту в Україну фармацевтичних продуктів становив

221,9 млн. дол. США і перевищив аналогічний показник 2000 року на 45%. Імпортних лікарських засобів завезено в Україну за 9 місяців 2001 року в обсязі 45,7 млн. дол. США, що на 44% більше порівняно з відповідним періодом 2000 року.

Обсяг експорту фармацевтичних продуктів з України за цей період становив 35,31 млн. дол. США і перевищив аналогічний показник 2000 року на 24,5%. Обсяг експорту лікарських засобів вітчизняного виробництва за 9 місяців 2001 року становив 32,2 млн. дол. США, що на 23% більше порівняно з відповідним періодом 2000 року.

За останні два роки індекс споживчих цін на медикаменти утримується на рівні, нижчому від загальнодержавного. Виконання національних цільових медичних програм та збільшення їх фінансування за рахунок коштів Державного бюджету в 2000 році дали змогу підвищити загальний рівень забезпечення хворих на інсулінозалежний цукровий діабет препаратами інсулінів - з 34% від загальної потреби у 1999 році до 59% у 2000 році. За прогнозними показниками на 2001 рік, забезпеченість інсулінами може досягти 90%. Крім того, забезпеченість хворих протитуберкульозними препаратами на сьогодні вже досягла 100%.

На рівні місцевих бюджетів плануються обсяги видатків на лікарські засоби, значно менші за існуючі потреби. При цьому фактичне фінансування не досягає 100%. Наприклад, на 2001 рік заплановано коштів на рівні регіонів для придбання протитуберкульозних препаратів на 24% від існуючої потреби, онкологічних препаратів - на 9% та інсулінів - лише на 43%.

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes