Основні правила пошуку документів в Інтернеті, Детальна інформація

Основні правила пошуку документів в Інтернеті
Тип документу: Реферат
Сторінок: 2
Предмет: Комп`ютерні науки
Автор: Олексій
Розмір: 7.5
Скачувань: 1663
Реферат на тему:

Основні правила пошуку документів в Інтернеті

1. Загальні вимоги при застосуванні пошукових сиситем

На сьогоднішній день" всесвітнє павутиння" включає декілька десятків (по різним оцінкам – від 50 до 80) мільйонів серверів, на кожному з яких доступно від декількох мегабайт до десятків гігабайт інформації. Для пошуку незліченної інформації в Інтернеті на допомогу приходять тематичні та індексні пошукові системи.

Типовий приклад тематичного каталогу – пошукова система Yahoo (http://www.yahoo.com). Це спеціалізований сервер WWW, на якому зберігаються списки інших серверів з їх стислими описами. Інформація згрупована за смисловими категоріями і має ієрархічну структуру; наприклад, на цьому сервері можна знайти розділи "Комп'ютери та Інтернет-мультимедіа - Журнали", "Розваги - Музика - Групи і виконавці - Елтон Джон", "Країни - Україна - Бізнес в Україні", а також безліч інших. Передбачена на сервері система шукає дані тільки в каталозі Yahoo і не заглядає на сторінки згаданих в ньому серверів. Користуватися такою системою (а також будь-якою іншою, аналогічною їй, наприклад, списком російських серверів WWW за адресою http://www.ru) надзвичайно просто. Треба знайти потрібний розділ і після цього – підходящий сервер за його стислим описом, наведеним там же. Такі каталоги мають недоліки: низька оперативність зміни інформації, відносна складність пошуку (за стислою таі інколи помилковою адресою сервера), порівняно невелика "область охоплення" простору WWW.

Існує більш зручний і ефективний засіб пошуку необхідних відомостей. Це так звані індексні пошукові системи (пошукові механізми - search engines). Основою їх є спеціалізовані комп'ютери, що періодичні проводять індексацію документів на серверах "всесвітнього павутиння", і дозволяють шукати інформацію на цих серверах за одним або кількома ключовими словами і, можливо, за деякими додатковими ознаками.

До кінця 1997 р. в мережі Інтернет налічувалося близько двох тисяч різноманітних пошукових серверів, які відрізняються один від одного типом, спеціалізацією, сферою охоплення (кількістю індексованих сторінок) і популярністю. Більша частина цих серверів має порівняно вузьку спеціалізацію – наприклад, пошук музики в форматі МР3 або пошук інформації на серверах у галузі молекулярної хімії. Існує декілька надзвичайно популярних універсальних пошукових серверів, призначених для пошуку за ключовими словами на якомога більшому числі сторінок системи WWW. Найбільш відомими є сервери AltaVista (http://altavista.digital/com), InfoSeek (http://www.infoseek.com), Excite (http://www.excite.com), HotBot (http://www.hotbot.com), Lycos (http://www. lycos. com).

Принцип дії більшості таких серверів простий. Для пошуку інформації використовується індекс, створений спеціальною програмою-роботом. Програма-робот періодично обходить відомі їй адреси мережі, зчитує з них сторінки, що зберігаються WWW, індексує всі слова з усіх сторінок (разом з адресами URL) і розміщує їх в загальний індекс. Для зберігання цього індексу потрібен величезний обсяг пам'яті, а для його обробки – чимала обчислювальна потужність. Наприклад, основний механізм одного з найпотужніших пошукових серверів AltaVista (повного індексу, що претендує на всю мережу Інтернет), включає 16 потужних комп'ютерів Alpha Server 8400 5/440. На кожному з цих комп'ютерів встановлено по 12 центральних процесорів, 8 гігабайт оперативної пам'яті (обсяг, еквівалентний обсягу пам'яті 500 стандартних сучасних персональних комп'ютерів) і дисковий масив RAID ємкістю 300 гігабайт. Вся ця система з'єднана з магістральною мережею Інтернет каналом зв'язку з пропускною спроможністю 100 Мбіт/с. Загальний обсяг на сервері індексних файлів, що зберігаються, в яких виробляється пошук, – понад 200 гігабайт.

Ще одна категорія пошукових серверів – так звані "метапошукові" сервери (метасервери). Найбільш відомий з них – WebCrawler (http://www.webcrawler.com). Сервери такого типу передають отриманий від користувача запит на пошук інформації іншим пошуковим серверам, об'єднують результати пошуків і повертають результат користувачу. Застосування подібних серверів має як переваги, так і недоліки. Найцінніша перевага полягає в економії часу на однотипових запитах до різноманітних серверів. Проте, позначки в синтаксисі запитів змушують користувачів метасерверів дотримуватися найзагальнішої форми запиту, без можливості вдаватися до потужніших засобів пошуку. Незважаючи на це, метасервери – непоганий засіб оперативної оцінки того, наскільки широко представлена в системі WWW та чи інша інформація.

2. Методика вибору  пошукових систем

o

z

систему треба вибрати, щоб знайти необхідну інформацію? Це залежить від того, що саме і як користувач збирається шукати. В цьому випадку можна запропонувати такі рекомендації.

Для перегляду всіх серверів за певною темою скористатися каталогом Yahoo або Magellan (http://mckinley.com).

Для пошуку інформації на максимальній кількості серверів Інтернету скористатися AltaVista або InfoSeek. Для знаходження повідомлень телеконференцій Usernet придатні AltaVista, InfoSeek або WebCrawler, а найкраще – спеціалізований сервер DejaNews (http://dejanews.com).

Щоб знайти важкодоступний документ, можна скористатися AltaVista.

Для знаходження відомостей про конкретний товар або продукцію – HotBot.

Для отримання максимальної кількості результатів – InfoSeek, AltaVista або спеціальний метасервер, наприклад, WebCrawler.

Для знаходження інформації на відомому сервері, вже оціненому незалежними фахівцями, – Magellan або Yahoo.

Для пошуків інформації російською мовою – використати спеціальний розділ сервера AltaVista або сервер Ремблер (http://www.rambler.ru).

Щоб знайти інформацію на сервері в одній з країн СНД, придатний пошуковий сервер Ремблер або каталог російських серверів за адресою http://weblist.ru;

3. Підвищення  ефективності пошуку інформаційних ресурсів Інтернету

Як краще працювати з пошуковими системами Інтернету?

Передусім треба пам'ятати, що складання запитів на пошук інформації – це свого роду мистецтво. Ідеальний запит видасть користувачу посилання тільки на ті сторінки, що йому потрібні. Просто грамотний запит може видати користувачеві кілька десятків сторінок, пошук серед яких виявиться не таким уже й складним.

Користувачу слід мати на увазі, що жодна пошукова система не в стані повністю індексувати всі сторінки і документи на всіх серверах Інтернету. Кожний пошуковий сервер проводить відбір і індексування сторінок за своїми власними правилами.

В ефективному пошуку інформаційних ресурсів Інтернету допомагають декілька правил.

1. Грамотне використання можливостей одного пошукового сервера може бути ефективніше, ніж звернення з тим самим запитом до великої кількості серверів.

Коли користувач вперше потрапляє на сторінки незнайомого пошукового сервера, слід в першу чергу прочитати його опис і правила користування, а також вивчити засоби і можливості пошуку. Однак не слід захоплюватися вивченням пошукових серверів; після деякої практики з'являються 2-3 улюблені сервери, що найповніше індексують сферу в Інтернеті, яка цікавить користувача.

2. У запиті слід використовувати ті слова, що точніше за все характеризують тему, яка цікавить користувача.

Вибір слів може грунтуватися на двох різних підходах:

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes