Лінгвістичне забезпечення, Детальна інформація

Лінгвістичне забезпечення
Тип документу: Реферат
Сторінок: 2
Предмет: Комп`ютерні науки
Автор: Олексій
Розмір: 11.4
Скачувань: 1010
КОНТРОЛЬНА РОБОТА

на тему:

Лінгвістичне забезпечення

Лінгвістичне забезпечення (ЛЗ) об'єднує сукупність мовних засобів для формалізації природної мови, побудови і поєднання інформаційних одиниць у процесі спілкування персоналу АСУ із засобами обчислювальної техніки. За допомогою лінгвістичного забезпечення здійснюється спілкування людини з машиною. ЛЗ включає інформаційні мови для описання структури одиниць інформаційної бази АСУ; мови управління та маніпулювання даними інформаційної бази АСУ; мовні засоби інформаційно-пошукових систем; мовні засоби автоматизації проектування АСУ; діалогові мови спеціального призначення та інші мови; систему термінів і визначень, які використовуються в процесі розробки й функціонування АСУ.

Лінгвістичне забезпечення має дві основні складові - Мови реалізації та Мови взаємодії.

Мови реалізації

Це мови на яких програмуються графічні системи. Якщо розглядати історію, то прослідковується така послідовність розвитку мов програмування, які використовувались на протязі існування комп'ютерів:

Двійкові та вісьміркові коди (мови не було її роль виконували послідовності кодів, які вводив в ЕОМ програміст). Була важка праця, щоб щось запрограмувати. Безумовно програми працювали дуже швидко, але написати програму була проблема.

З'явився ассемлер, тобто надавалися команди , які раніше вводились двійковими кодами, за допомогою символьних виразів, наприклад, add додавання поточного числа , а sum - сума декількох чисел та інше. Писати програми було трохи легше і працювали вони досить швидко, але .. працювати з такою мовою мав можливість спеціальний фахівець-програміст. Такі фахівці залишилися і зараз, але створюють вони в основному операційні системи і спеціальні драйвери. Для широкого використання програмування, а така проблема була і є на протязі всього існування комп'ютерів, треба мова з якою впоруються і не спеціально підготовлені люди, а більш широкий контингент. Мова повинна бути простіша для засвоєння, мати широкі можливості, мати засоби розширення та інше.

З'явилася велика кількість алгоритмічних мов ( їх було і зараз існують понад 1000 - деякі вмерли, деякі ще існують і ще використовуються, а деякі стали потужними і закріпили свої позиції ). Розглянути хоча б декількох з них вимагає багато часу. Але деякі з цих мов зіграли певну роль для комп'ютерної графіки і на них ми трохи зупинимося. Одна з перших мов був ALGOL-60 ( доречі, 60 це рік створення, бо був ще ALGOL-68 створений у 1968 році ). На цій мові в основному працювали науковці і серед інженерів ця мова була не дуже поширена. У середині 60-х років з'явилася алгоритмічна мова, яка була досить популярна серед інженерів, широко розповсюджена і мала назву FORTRAN. На цій мові було зроблено багато корисних програм та систем і зараз є сучасні потужні системи в яких значну кількість функцій реалізовано на FORTRAN. Для приклада наведемо таку відому систему як САТІА у якій значна частина програмного забезпечення розроблена на мові FORTRAN ( Ця система побудована на комп'ютерах фірми IBM , має 12 робочих станцій , 6 з яких працює з ХОСТ машиною і 6 у мережі на машинах RISC-6000 і ця мережа з'єднана з ХОСТ ). Останній сучасний BOING розроблено у світовій мережі фірми IBM ( ця фірма має таку корпоративну мережу) за допомогою системи САТІА.

На початку 70-х років мова FORTRAN була використана для створення її графічного варіанту. Назва - ГРАФОР ( графічний фортран ), і в ньому було реалізовано багато сотень графічних функцій. Це був звичайний FORTRAN, але з великою бібліотекою графічних функцій. У ті роки цю роботу очолював Баяковський ( Москва ). Така ж реалізація була і як розширення Алголу, але вона мала значно менше поширення. Потім з'явилася і відома мова для початківців - BASIC, але з вбудованою невеликою кількістю графічних функцій. Особливості такого використання графічних можливостей буде розглянуто нижче. Страшного галасу на початку тисячоріччя наробила така мова як COBOL. Трохи про проблему 2000 року і чому вона виникла. У ті 60-і роки для завдання дати у алгоритмічній мові використовували 2 байти. Чи є це обґрунтованим. Мабуть так, тому що вартість кожного біту пам'яті була досить значна, а до 2000 року, коли чи то 2000 рік, чи то 1900 буде не ясно, ще було далеко. COBOL використовувався в основному для побудови програм у галузі економіки. Їх зроблено досить багато, вони працювали майже 40 років і зараз вони продовжують працювати зі зробленими корекціями на проблему 2000 року.

Подальший прогрес у розробці нових мов програмування йшов чітко по шляху вдосконалення інтерфейсу та збільшення функціональних можливостей. Згадати треба такі мови як PL-1, ADA, PASCAL та інші. Крок вперед зроблено мовою С , а потім і С++. Мова С вперше була використана для побудови операційної системи ( вона має засоби працювати на рівні регістрів тобто на низькому рівні ) і такою системою є одна з популярних і зараз операційна система UNIX. Щоб зрозуміти , що це за операційна система скористуємося одним з цікавих популярних порівнянь відомих і розповсюджених на цей час операційних систем - WINDOWS, OS/2, UNIX. Кожна система уявляється як літовище і літаки. WINDOWS- чудове літовище, гарні літаки, часто злітають, але на висоті 10000 метрів часто вибухають ( може й не часто, але ті , хто працює з WINDOWS, це добре знають ). Дійсно з WINDOWS працюють сотні мільйонів користувачів, розроблено сотні тисяч систем під WINDOWS, вони мають гарний інтерфейс користувача. Працює ця система майже на всіх персональних комп'ютерах, але ширвжиток це ІВМ сумісні комп'ютери. OS/2- чудове літовище, гарні літаки, але рідко злітають. OS/2- дійсно має гарно побудовані користувальні системи. Але клас персональних комп'ютерів на яких працює OS/2- широко не розповсюджено. Це комп'ютери фірми ІВМ PS-1 та PS-2. Незважаючи на свої досить високі якості вони програють конкуренцію ІВМ сумісним комп'ютерам. UNIX - нема літовища і кожен робить свій літак. Але деякі літаки настільки надійні та гарно збудовані , що з ними важко конкурувати. Такою розробкою є мережеве забезпечення. Так мережеве забезпечення під WINDOWS (WINDOWS NT) у десятки разів менш надійне, аніж під UNIX. З особистого досвіду - жодного серйозного порушення у мережі за півтора роки. UNIX працює майже на всіх персональних комп'ютерах ( як довідка для тих, хто починає вивчати UNIX, йому за 30 років ) . Зараз його розповсюдження збільшується за рахунок створення у Европі офісних систем під UNIX ( LINUX ). В Україні розповсюдження UNIX теж збільшиться, коли за продукцію фірми Microsoft та інших відомих фірм прийдеться сплачувати гроші. Закон України про авторські права вже прийнято і тепер черга за його виконанням.

Значний прогрес пов'язано з розповсюдженням процедурно-орієнтованих мов. При збільшенні кількості процедур, при розширенні їх функцій створення програм і, часто досить складних, стає більш простим для їх програмування. Але змінюється традиційний підхід до програмування. Колишній підхід мав таку послідовність задача-алгоритм-програма. Зараз, коли у мові реалізовано значна множність алгоритмів, то вирішення задачі - це покриття множністтю алгоритмів мови необхідного для вирішення задачі алгоритма. Часто при цьому розмивається поняття алгоритма вирішення задачі, його стає краще розуміти розглядаючи процедури мови.

Мови взаємодії

Це мови за допомогою яких користувач вирішує графічні задачі і загалом вирішує прикладні задачі.

O

O

е введення в мову графічних підпрограм, звертання до яких призводить до виконання певних графічних функцій. Звичайно для реалізації графічних функцій в алгоритмічній мові використовувався оператор переходу до підпрограми і формат графічної команди для малювання лінії між точками 1 та 2 був такий - CALL(line(X1,Y1,X2,Y2)). Користувач повинен знати відповідну алгоритмічну мову, для завдання графічних функцій виконувати всі синтаксичні вимоги алгоритмічної мови. Звідси і недоліки - необхідне знання алгоритмічної мови та ще й всі функції підпрограм пишуть англійською мовою ( це важко для звичайного користувача, а не для програміста), помилки виявляються наприкінці, тобто після трансляції мови ( а виправлення вводяться в вихідний текст і знову робиться трансляція - шлях довгий та не ефективний );

Наступний крок - це створення спеціальних графічних мов. Уявити чи створити таку мову, якщо вона має мало функцій досить просто. Хай нам треба малювати подібне тому, що надано на малюнку нижче

При цьому наступний набір графічних команд буде достатній для побудови:

Лінія ( Xп,Yп; Xз,Yз; П )

Коло (Xц,Yц; Р;П )

Точка (X,Y,П )

Текст ( символи )

Де: Xп,Yп-координати X та Y початку, Xз,Yз-координати X та Y закінчення вектору, П- параметри вектору ( колір, та інші характеристики ); Xц,Yц- координати центру кола, Р - радіус кола.

При цьому опис малюнка створюється досить просто:

Точка

Текст (А)

Вектор 1 ( від А до Е )

Вектор 2 ( від Е до R)

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes