Архітектура древнього Египту, Детальна інформація

Архітектура древнього Египту
Тип документу: Реферат
Сторінок: 3
Предмет: Інше
Автор: фелікс
Розмір: 0
Скачувань: 3479
АРХІТЕКТУРА ДРЕВНЬОГО ЄГИПТУДОДАВАННЯ ДАВНЬОЄГИПЕТСЬКОГО МИСТЕЦТВА

( 4 тисячоріччя до н.е. )

Сліди людської діяльності в долині Нілу восходят до найдавніших часів. Порівняно цільне представлення про суспільство, що тут складалося, пам'ятники дають починаючи з 5 тисячоріччя до н.е. Найдавнішими житлами людини в долині Нілу були ями і печери; з натягнутих на тичинах шкір і плетінок улаштовувалися навіси і намети. Поступово з'явилися очеретяні хатини, обмазані глиною. З утворенням класового суспільства в таких хатинах протягом тисячоріч продовжувало жити найбідніше населення Єгипту. Житла вождів племен виділялися спочатку лише своїми розмірами; святилища також влаштовували у великих хатинах, причому на такій хатині або в її огорожі зміцнювали фетиш почитавшегося духу. Поступово для будівлі жител почали виготовляти цеглу- сирець. Перед житлом улаштовували двір, обнесений огорожею, а пізніше стіною. Найдавніший вид житла- яма- послужив зразком і для поховань, що мали форму овальної ями і були вистелені циновками. Таким чином, усі первісні види жител, святилищ і гробниць восходят до первісного житла людини; вони і мислилися саме житлами людей, парфумів, мертвих. Загальні риси в плануванні й оформленні будинку, палацу, храму і гробниці зберігалися і згодом в архітектурі рабовласницького Єгипту. З винаходом цегли могили стали робитися прямокутними й обкладатися цеглою. Такі гробниці з'явилися в найбільш забезпеченої верхівки суспільства- рядові общинники як і раніше погребались в овальних ямах. Розвиток майнової нерівності в громаді, що обумовила розходження у формі жител, відбилося і на розходженні поховань.

МИСТЕЦТВО ДРЕВНЬОГО ЦАРСТВА

( 3200 - 2400 р. до н.е. )

Період Древнього царства був часом додавання усіх форм єгипетської культури. Уже з ранніх часів у єгипетському мистецтві ведуче положення займала архітектура, причому издревле основними спорудженнями були монументальні гробниці царів і знаті. Це порозумівається тим особливим значенням, що мали в Єгипті заупокійні культи, тісно зв'язані із широко розвитими культами умираючих і божеств природи, що воскреють. Природно, що цар і рабовласницька знать, що грали головну роль у цих культах, приділяли особливу увагу забезпеченню собі посмертної “вічного життя”, а отже – спорудженню міцних гробниць; уже дуже рано для їхнього спорудження став застосовуватися найбільш міцний з, що малися в древніх зодчих матеріал- камінь. І в той час, як для жител, призначених для живих, продовжували вживати цегла і дерево, гробниці – «будинку вічності» – з'явилися першими кам'яними будівлями. Світські будинки майже не збереглися; про зовнішній вигляд палаців ми можемо судити тільки лише по зображеннях їхніх фасадів на стелах і саркофагах, представлення ж про будинки дають глиняні “будиночки, що містилися в гробниці, для душі”.

По представленнях Нила, що жив у долині, первісної людини, загробне життя було подобою земний, і померла людина так само мала потребу в житлі і їжі, як і живий; гробниця мислилася будинком померлого, що і визначило її первісну форму. З цього ж народилося прагнення зберегти тіло померлих або хоча б голову. Тому що на початку способи бальзамування були недосконалими, у гробниці ставили статуї померлого як заміну тіла у випадку його псування. Отже, гробниця- будинок померлого- повинна була служити таким приміщенням, де була б у повній цілості мумія, де містилася б статуя померлих і куди його рідні могли приносити все необхідне для його харчування. Ці вимоги і визначили структуру гробниць Древнього царства.

Гробниці знаті, так називані “мастаба”, складалися з підземної частини, де ставили труна з мумією, і масивної надземної будівлі. Подібні будівлі часу I династії мали вигляд будинку з двома помилковими двер і двором, де приносилися жертви. Цей «будинок» являв собою облицьований цеглою пагорб із піску й уламків каменів. До такого будинку потім стали пристроювати цегельну молитовню з жертовником. Для гробниць вищої знаті вже при I династії застосовувався вапняк. Поступово мастаба ускладнювалася; молитовні, і приміщення для статуї улаштовувалися вже усередині надземної частини, суцільно складеної з каменю. В міру розвитку жител знаті збільшувалася і кількість приміщень у мастаба, де до кінця Древнього царства з'являються коридори, зали і комори.

Для історії архітектури велике значення мало будівництво царських гробниць, спорудженню яких присвячувалися величезні засоби, технічні винаходи, нові ідеї зодчих. Будівництву царських гробниць надавалося велике значення і тому, що вони з'явилися місцем культу померлого фараона. Цей культ відігравав видну роль у єгипетській релігії, перемінивши культ проводиря племені докласового періоду. При цьому на культ фараона були перенесені пережитки представлень про те, що проводир племені є магічним осередком добробуту племені, а дух померлого проводиря при дотриманні належних обрядів буде і надалі охороняти своє плем'я. Характерно, наприклад що піраміда Сенусерта I називалася «Сенусерт, що дивиться на Єгипет», а на верхівках деяких пірамід були зображені очі.

У наростаючій грандіозності царських усипальниць наочно позначилося бажання затвердити деспотичну монархію й у той же час проявилася необмежена можливість експлуатації цією монархією праці народних мас.

Для будівлі таких споруджень були потрібні величезні зусилля, тому що камінь приходилося привозити здалеку і витягати за допомогою насипів на велику висоту. Лише шляхом крайньої напруги сил рабів і вільних людей можна було побудувати настільки гігантські спорудження.

Думка зодчих і удосконалювання технічних прийомів ішли по лінії нарощування надземної маси будинку, однак, горизонтальне збільшення останнього, зрештою, не могло вже робити необхідне враження гнітючої монументальності. Найважливішим етапом у розвитку царських гробниць з'явилася тому ідея збільшення будинку по вертикалі. Очевидно, ця ідея уперше виникла при будівлі знаменитій усипальниця фараона III династії Джосера (ок. 3000 років до н.е.), так називаної «східчастої піраміди». Ім'я її будівельника, зодчого Имхотепа, збереглося до кінця історії Єгипту, як ім'я одного із самих прославлених мудреців, першого будівельника кам'яних будинків, ученого астронома і лікаря. Згодом Имхотеп був навіть обожнений як син бога Птаха, а греки зіставили його зі своїм богом лікування Асклепієм.

Піраміда Джосера була центром складного ансамблю з молитовень і дворів. Ансамбль, що не відрізнявся ще стрункістю загального планування, був розташований на штучній терасі і займав площу в 544,9 * 277,6 м. Терасу оточувала облицьована каменем стіна в 14,8 м товщиною й у 9,6 м висотою. Сама піраміда досягала у висоту понад 60 м і складалася як би із семи мастаба, поставлених одна на іншу. Гробниця Джосера примітна не тільки формою піраміди, але і тим, що в її молитовнях був широко застосований у якості основного будівельного матеріалу камінь. Правда, камінь ще не скрізь мав тут конструктивне значення. Ми не побачимо ще що вільно коштують колон, вони з'єднані зі стінами, від яких зодчий не вирішується них відокремити. У камені повторюються форми, властиві дерев'яній і цегельній будівлям: стелі вирубані у виді бревенчатых перекриттів, колони і пілястри витримані в пропорціях, вироблених для дерев'яних будинків. Усипальниця Джосера дуже важлива і по своєї декорировке, багатої і різноманітної. Цікаві форми колон і пілястрів: чіткі, величні у своїй простоті каннелированные стовбури з плоскими плитами абак замість капітелі або уперше виконані в камені пілястри у формі розкритих квітів папірусу і лотоса. Стіни залів були облицьовані алебастровими плитами, а в ряді підземних покоев - блискучими зеленими фаянсовими кахлями, що відтворюють очеретяне плетиво. Таким чином, усипальниця Джосера в цілому була надзвичайно важливим для свого часу пам'ятником, що сполучив у собі задум величезної новизни і важливості з ще недостатньо зрілими для рівноцінного оформлення цього задуму технічними і художніми можливостями.

Ще не були знайдені властивому кам'яному будівництву форми, ще не була належним чином організоване планування всього ансамблю, але вже було усвідомлено і здійснене основне- будинок початок рости нагору, і камінь був визначений як головний матеріал єгипетського зодчества.

Піраміда Джосера відкрила шлях до створення зробленого і закінченого типу піраміди. Першою такою пірамідою була усипальниця пануючи IV династії Снорфу (близько 2900 р. до н.е. ) у Дашуре, що мала понад 100 м у висоту і явившаяся попередницю знаменитих пірамід у Гізу, прилічених у стародавності до семи чудесам світла. Їх побудували собі фараони IV династії Хуфу (Хеопс), Хафра (Хефрен) і Менкаура (Микерин).

Найбільш грандіозна з трьох - піраміда Хуфу, побудована імовірно, зодчим Хемиуном,- є найбільшим кам'яним спорудженням світу. Її висота дорівнює 146,6 м, а довжина сторони її підстави- 233 м. Піраміда Хуфу була складена з точно отесанных і щільно пригнаних вапнякових блоків вагою в основному близько 2,5 тонн кожний; підраховане, що на спорудження піраміди пішло понад 2 300 000 таких блоків. Окремі блоки важили по 30 тонн. З північної сторони був вхід, що з'єднувався довгими коридорами з розташованої в центрі піраміди похоронною камерою, де стояв саркофаг пануючи. Камера і частина коридору були облицьовані гранітом, інші коридори - вапняком кращої якості. Зовні піраміда також була облицьована плитами гарного вапняку. Її масив чітко виділявся на блакитному небі, будучи справді монументальним втіленням ідеї нерушимого вічного спокою.

Кожна з пірамід у Гізу, як і піраміда Джосера, була оточена архітектурним ансамблем; однак розташування будинків у Гізу показує значно зросле уміння зодчих дати чіткий план усього комплексу і зрівноважити його частини. Піраміда коштує тепер одна в центрі двору, стіна якого підкреслює особливе положення піраміди і відокремлює неї від навколишніх будинків. Не порушують цього враження і знаходяться іноді в межах того ж двору маленькі піраміди цариць; різниця їхніх масштабів у порівнянні з пірамідою пануючи лише підсилює враження непомірної величини останньої. До східної сторони примикав царський заупокійний храм, що з'єднувався критим кам'яним проходом з монументальними воротами в долині. Ці ворота будувалися там, куди доходили води нільських розливів, і, тому що до сходу від них зеленіли зрошувані Нілом полючи, а до заходу розстелялися безжиттєві піски пустелі, ворота стояли як би на грані життя і смерті. Навколо піраміди в чітко розпланованому порядку розташовувалися мастаба придворних фараона, що були одночасно і його родичами. Найбільш виразне представлення про заупокійні храми при пірамідах у Гізу дають залишки храму при піраміді Хафра, що являв собою прямокутний будинок із плоским дахом, складений з масивних вапняних блоків. У центрі його знаходився зал з чотиригранними монолітними гранітними стовпами, по сторонах якого було два вузьких приміщення для заупокійних царських статуй. За залом був відкритий двор, оточений пілястрами і статуями пануючи у виді бога Осириса. Далі були розташовані молитовні. Входом до всього комплексу піраміди служив фасад воріт у долині, що досягала 12 м у висоту і двоє дверей, що мали, що стерегли поставлені по їхніх сторонах сфінкси. Усередині ці ворота також мали зал з чотирикутними гранітними стовпами, уздовж стін якого були розставлені статуї фараона, зроблені з різних порід каменю.

Відмітною рисою архітектури пірамід Гизы є знання конструктивної ролі каменю і його декоративних можливостей. У храмах при пірамідах Гизы вперше в Єгипті зустрічаються вільно коштують стовпи. Уся декорировка будинків побудована на сполученні відполірованих площин різних каменів. Блискучі грані колон заупокійного храму прекрасно гармоніювали з плитами, що облицьовували його стіни, рожевого граніту і з алебастровими статями, так само як аналогічне оформлення залу воріт у долині складало чудове по барвистості ціле зі статуями з зеленого діориту, вершково-білого алебастру і жовтого шиферу.

Інший характер носить оформлення усипальниць фараонів V і VI династій (близько 2700- 2400 р. до н.е. ). Хоча ці усипальниці і зберігають всі основні елементи гробниць царів IV династії, однак їхні піраміди різко відрізняються від грандіозних пам'ятників їхніх попередників. Вони набагато уступають їм розмірами, не перевищуючи 70 м у висоту, і складені з невеликих блоків, а частково навіть з буту. Спорудження колосальних пірамід IV династії лягло занадто важким тягарем на економіку країни, відриваючись масу населення від землеробських робіт, і викликало невдоволення номовой знаті. Можливо, що результатом цього невдоволення з'явилася происшли близько 2700 р. до н.е. зміна династії. Нові фараони були змушені вважатися з номовой знаттю і не могли напружувати всі сили країни для спорудження своїх гробниць. Тим більша увага приділялася ними оформленню храмів, що тепер і повинне було виражати основну ідею гробниця фараона- прославляння царської влади. Стіни цих заупокійних храмів і залів у воротах стали покриватися кольоровими рельєфами, що прославляють фараона, як сина бога і могутнього переможця усіх ворогів Єгипту. Богині годують його грудьми, в образі сфінкса він топче ворогів, з переможного походу прибуває його флот. Розміри храмів при пірамідах збільшувалися, їхнє архітектурне оздоблення ускладнювалося. Саме тут уперше з'являються ставшие потім настільки характерними для єгипетської архітектури пальмовидные колони і колони у формі зв'язувань папірусів, що нерозпустилися.

Особлива увага, що зодчі кінця Древнього царства приділяли оформленню храмів, плідно відбилося на загальному розвитку архітектури того часу. Зокрема, виник третій, основний тип єгипетської колони - у виді зв'язувань бутонів лотосів. З'являється новий вид будинків - так називані сонячні храми. Найважливішим елементом такого храму був колосальний кам'яний обеліск, верхівка якого оббивалася міддю і яскраво блищала на сонце; він стояв на узвишші, перед яким улаштовувався величезний жертовник. Як і піраміда, сонячний храм з'єднувався критим проходом з воротами в долині.МИСТЕЦТВО СЕРЕДНЬОГО ЦАРСТВА

( 21 в. - початок 19 в. до н.е. )

Часті грабіжницькі війни, що вели фараони Древнього царства, так само як і будівельні роботи вироблялися, що ними гігантські, підірвали економічну міць Єгипту і привели до ослаблення царської влади. Правителі областей, номархи, почали боротьбу проти фараона, і близько 2400 р. до н.е. Єгипет розпався на окремі області. У 21 в. до н.е. почалося нове об'єднання країни. Це об'єднання було потрібно основній масі рабовласників, тому що тільки при єдиному державному керуванні зрошувальною системою, що харчувалася однієї для всієї країни великою рікою, у Єгипті могло успішно розвиватися землеробство.

Протягом 21 в. йшла напружена боротьба між номами. Переможцями вийшли південні номы, на чолі яких стояли правителі Фив. Ці номархи, одержавши владу над усією долиною Нілу, утворили XI династію фараонів. Після нового об'єднання країни правителі цих областей не відразу підкорилися фараонам-фиванцам і неодноразово влаштовували змови з метою захоплення престолу.

Незважаючи на складну політичну обстановку, Аменемхет I і його спадкоємці, спираючи на основну масу рабовласників, зуміли зберегти єдність країни і зміцнити її внутрішнє і зовнішнє положення. Одночасно зі зміцненням внутрішнього становища країни йшло завоювання сусідніх областей, у першу чергу Нубії, відкіля надходили раби і золото.

Загальний господарський підйом, ріст ряду міст, що підсилився обмін- усе це сприяло розквітові культури. Час Середнього царства справедливо вважається одним з найбільш значних періодів розвитку літератури і мистецтва Древнього Єгипту.

Дуже важливим моментом з'явилося поновлення будівництва пірамід. Першим почав споруджувати свою усипальницю у виді піраміди Аменемхет I, що зважився при цьому побудувати неї на півночі, порвавши в такий спосіб зв'язок із гробницями предків, - крок досить важкий в умовах світогляду древніх єгиптян. Попередники Аменемхета I, фактичні об'єднувачі Єгипту - фараони XI династії, зробити це не зважилися. Вони залишили свої гробниці у Фивах, удавшись у їхньому оформленні до своєрідного компромісу- сполученню піраміди зі звичайної для номарха скельною гробницею. Найбільш значним з подібних пам'ятників була усипальниця Ментухотепов II і III у Деир-эль-Бахри. За традицією до неї з долини вела обгороджена кам'яними стінами дорога в 1200 м довжиною і 33 м шириною. Головну частину усипальниці складав заупокійний храм, розташований на терасі, перед якою був улаштований портик, розділений посередине пандусом. Останній вів на другу терасу, де знаходився другий портик, що оточував із трьох сторін колонний зал, у центрі якого піднімалася складена з кам'яних брил піраміда, підставою якої служила природна скеля. З західної сторони залу з пірамідою був вихід у відкритий двір з портиками, за яким знаходилися критий гипостиль, тобто колонний зал, і святилище. Частина гипостиля і святилище були вирубані в скелі, а гробниці фараонів - під гипостилем.

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes