Центральне розвідувальне управління (ЦРУ), Детальна інформація

Центральне розвідувальне управління (ЦРУ)
Тип документу: Реферат
Сторінок: 1
Предмет: Військова справа
Автор: фелікс
Розмір: 6.4
Скачувань: 1857
РЕФЕРАТ

на тему:

Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) –

як особлива спецслужба США

“Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) — координуючий центр цивільної і військової розвідки США. Створено в 1947 році; організатор шпигунства і підривних дій проти соціалістичних країн, що розвиваються держав, революційних і національно-визвольних рухів.” (Радянський енциклопедичний словник, 1989 р.)

“ЦРУ — департамент американського уряду, створений у 1947 році для координації розвідувальних операцій. ЦРУ не має права діяти усередині США, і його зв'язок з Уотергейтом викликала значну стурбованість. Також ЦРУ зазнавало критики за те, що воно утручалося у внутрішні справи закордонних країн; з цього приводу було проведено офіційне розслідування.” (Macmillan Encyclopedia, 1986 р.)

Яке ж з цих визначень вірно? Як це ні дивно, але обоє. Розвідка — невід'ємна частина будь-якої держави, розвідувальні дії проводяться, як правило, проти держав, що вважаються ворожими, а до останнього років основними ворогами США вважалися СРСР і соціалістичні країни. Однак в останні роки основним напрямком діяльності ЦРУ стає економічна розвідка, а також боротьба з міжнародним тероризмом і наркомафией. Але про усьому один по одному.

ЦРУ зобов'язано своїм народженням Пірл-Харбору. Після несподіваного нападу японських військ на цю військово-морську базу і розгрому американського флоту, за вказівкою президента Рузвельта була створена перша в історії країни розвідувальна організація — так називане “Управління стратегічних служб” (УСО). Після війни президент Трумен розформував УСО, але, відчувши необхідність у систематизації розвідувальної роботи, що до цього велася армійськими розвідувальними управліннями, створив Національної розвідувальне управління. І, нарешті, у 1947 році конгрес США прийняв рішення про централізацію всієї розвідувальної роботи в рамках єдиної організації — Центрального розвідувального управління, підкоривши його Національній раді безпеки. Першим розділом ЦРУ став Аллен Даллес.

По ідеї Даллеса, ЦРУ повинне було стати центральною шпигунською організацією США і не повинне було втручатися в політику. Однак надалі ЦРУ виявилося утягненим у кілька великих політичних скандалів, самим великої з який був Уотергейт.

(

ів на територію СРСР. Однак 7 травня, виступаючи у Верховній Раді, Хрущов оголосив увесь світу, що пілот літака В-2 Френсіс Пауерс живий, і представив незаперечні докази того, що літак виконував розвідувальну місію. Цей випадок привів до різкого загострення відносин між США і СРСР, тому що до цього президент Ейзенхауер неодноразово спростовував твердження радянського уряду про те, що мова йде про акт шпигунства проти СРСР. Згодом Пауерс був засуджений до 10 років позбавлення волі, але незабаром був обмінений на полковника Абеля — радянського розвідника, арештованого в Америці.

Ще один приклад невдалих дій ЦРУ - спроба організації вторгнення на Кубу в квітні 1961 року.

Рано ранком 17 квітня 4 кораблі типу “Ліберті” висадили десант на Кубі в затоці Свиней. Одночасно в цьому районі був скинутий повітряний десант. Не зустрічаючи опору, загони кубинських контрреволюціонерів просунулися на 35 кілометрів всередину острова, але на цьому їхні успіхи закінчилися. Кубинська авіація потопила 2 з 4 кораблів, а частини кубинської армії за підтримкою танків і артилерії розгромили десант. Уся ця історія мала зворотний ефект: на Кубі почалося придушення всякого інакомислення, під час якого було розстріляно близько 50 тисяч чоловік.

Кубинське фіаско було таким же ударом по авторитеті президента Кеннеді, як і невдалий політ Пауерса - по авторитеті Ейзенхауера. Після цих невдач ЦРУ було реорганізовано.

У 1962 році саме ЦРУ представило президенту Кеннеді зведення про те, що на території Куби знаходяться радянські ракети.

У середині 70-х років комісія сенату, що розслідувала факти незаконної діяльності ЦРУ з'ясувала, що ЦРУ намагалося знищити лідерів декількох закордонних країн, включаючи Фіделя Кастро. Також виявилося, що ЦРУ намагалося не дати Сальвадору Альенде прийти до влади в Чилі, а після того, як він усе-таки переміг на виборах 1970 року, починалися спроби скинути його.

Після того, як у 1979 році ЦРУ не змогло передбачати революцію в Ірану, були зняті деякі обмеження, накладені на його діяльність. Однак факти допомоги ЦРУ нікарагуанським контрреволюціонерам, у той час як Конгрес США заборонив таку допомогу, і дотепер неясна роль ЦРУ в справі “Іран-контра”, коли США таємно продавали зброя Ірану, а частина виторгу йшла знову ж на допомогу нікарагуанським контрреволюціонерам, знову привернули увагу громадськості до діяльності ЦРУ. У 1987 році президент США Р. Рейган призначив на посаду керівника ЦРУ У. Уебстера, що очолював до цього ФБР. Його діяльність на новій посаді допомогла відновити втрачену репутацію ЦРУ, але після невдалих розвідувальних операцій під час війни в Перській затоці керівником ЦРУ став Р. Гейтс, що проробив у цій організації більш 30 років.

Усі перераховані вище невдачі привели до різкого падіння авторитету ЦРУ, чому ще більше сприяли факти викриття цілого ряду його співробітників, завербованих радянською розвідкою.

Політична ситуація у світі міняється, і разом з нею міняється роль Центрального розвідувального управління. Які задачі будуть стояти перед ЦРУ через кілька років? Чи буде воно намагатися втручатися в політичне життя США чи ж ЦРУ погодиться зі зменшенням своєї ролі в політику США? Цього, мабуть, не знає ніхто.

The online video editor trusted by teams to make professional video in minutes